Regulaminy
Pobierz regulamin w formacie DOCX
REGULAMIN KLASY O PROFILU PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO BBTS
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego (Dz.U. z 2017 r. poz. 671);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. Roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia (Dz. U. Nr 88, poz. 500)
- 1
Wstęp
- Regulamin został opracowany na podstawie i w zgodności z w/w przepisami prawa.
- Postanowieniom niniejszego Regulaminu podlegają wszyscy uczniowie szkoły objęci poszerzonym szkoleniem sportowym w ramach klasy mistrzostwa sportowego dyscyplina piłka nożna.
- Każdy rodzic/prawny opiekun oraz uczeń klasy mistrzostwa sportowego winien zapoznać się z poniższym Regulaminem, stosować go na co dzień oraz potwierdzić swoim podpisem jego akceptację. Brak podpisu rodziców/prawnych opiekunów ucznia będzie jednoznaczne z rezygnacją z klasy sportowej.
- Szkoła zgodnie z decyzją organu prowadzącego prowadzi klasy mistrzostwa sportowego.
- Godziny zajęć sportowych ustala się corocznie w projekcie organizacyjnym szkoły.
- Zajęcia sportowe prowadzone są przez wykwalifikowanego trenera/instruktora.
- Uczniowie klasy sportowej realizują program nauczania zgodny z wymaganiami programowymi zalecanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Za właściwą realizację programu szkolenia odpowiada Koordynator ds. szkolenia powołany przez Zarząd prowadzący szkołę, Dyrektor Szkoły oraz Trener prowadzący zajęcia specjalistyczne, równocześnie reprezentują oni szkołę na zewnątrz w sprawach dotyczących szkolenia sportowego, w kontaktach z klubami i związkami sportowymi (według ustalonego zakresu obowiązków).
- 2
Postanowienia ogólne
- Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego BBTS prowadzi klasę mistrzostwa sportowego o specjalności piłka nożna dla chłopców.
- Cykl kształcenia sportowego trwa adekwatnie do kształcenia dydaktycznego . Klasa z ukierunkowanym programem szkolenia sportowego powoływana może być stosownie do etapu nauczania.
- Klasa mistrzostwa sportowego realizuje ukierunkowany program szkolenia sportowego specjalistycznego z piłki nożnej równolegle z programem kształcenia ogólnego właściwym dla I i II etapu edukacyjnego szkoły podstawowej.
- Uczniowie uczęszczający do klasy mistrzostwa sportowego realizują szkolny plan nauczania dla danego etapu edukacji, opracowany na podstawie Programu Szkolenia z zakresu piłki nożnej przygotowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej i zatwierdzonego do realizacji w roku szkolnym 2017/2018 przez Ministra Sportu i Turystyki.
- Uczniowie klasy sportowej wyłaniani są w drodze rekrutacji określonej w 3.
- Na wniosek trenera/instruktora klasy sportowej Dyrektor Szkoły może podjąć decyzję o skreśleniu ucznia z listy uczniów klasy sportowej z końcem I semestru lub roku szkolnego w przypadku uzyskania przez niego negatywnej oceny wystawionej przez trenera/instruktora na podstawie przeprowadzonych testów sprawnościowych.
- Uczeń nieprzestrzegający postanowień Regulaminu zostaje przeniesiony do szkoły obwodowej, bądź innej wskazanej przez rodzica w razie:
- notorycznego naruszania postanowień regulaminów szkolnych – jeżeli jego zachowanie ocenione zostanie na nieodpowiednie lub naganne,
- stwierdzenia palenia papierosów, picia alkoholu lub stosowania innych niedozwolonych używek,
- osiągania słabych wyników sportowych lub dydaktycznych,
- częstego (30% zajęć w semestrze) opuszczania treningów bez usprawiedliwienia,
- stwierdzenia zachowania zagrażającego innym uczniom.
- innych uchybień, wskazanych w Statucie Szkoły.
- Decyzję o przeniesieniu ucznia podejmuje Dyrektor Szkoły na wniosek trenera/instruktora i wychowawcy, zgodnie z procedurą określoną w Statucie Szkoły. O fakcie wykluczenia ucznia z klasy sportowej, związanego z brakiem postępów w rozwoju sportowym dziecka, rodzice/prawni opiekunowie winni być powiadomieni na miesiąc przed datą wykluczenia.
- Stwierdzenie ciężkiego naruszenia postanowień Regulaminu powoduje skreślenie ucznia w każdym czasie.
- Ukierunkowane szkolenie sportowe obejmuje zajęcia wynikające z planu nauczania oraz:
- zawody organizowane w ramach kalendarza imprez sportowych,
- zawody organizowane poza kalendarzem imprez sportowych,
- mecze towarzyskie oraz turnieje
- obozy szkoleniowe.
- Formy zajęć wymienione w punktach 10.1 – 10.4 są obowiązkowe dla uczniów zakwalifikowanych przez trenera/instruktora.
- 3
Zasady naboru do klas sportowych
- Naboru kandydatów do klasy sportowej dokonuje komisja rekrutacyjno –kwalifikacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły i Zarząd BBTS Podbeskidzie.
- Naboru do klasy sportowej dokonuje się w terminie ustalonym przez Organ Prowadzący Szkołę spośród kandydatów w oparciu o pisemne zgłoszenie – zgodę rodziców/prawnych opiekunów.
- Jeśli w klasie sportowej są wolne miejsca można dokonać naboru uzupełniającego w innym terminie.
- Możliwy jest ewentualny nabór uzupełniający w klasach starszych, w razie odejścia lub przeniesienia uczniów.
- W skład komisji rekrutacyjno – kwalifikacyjnej wchodzą:
- Prezes Zarządu bądź jego reprezentant,
- dyrektor szkoły,
- trener właściwej dyscypliny sportowej,
- Warunkiem przyjęcia ucznia do klasy sportowej jest:
- bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza specjalistę medycyny sportowej,
- zaliczenie próby testu sprawności fizycznej,
- pisemna zgoda rodziców/prawnych opiekunów,
- udokumentowane dobre wyniki w nauce i zachowaniu,
- podpisana przez rodziców/prawnych opiekunów i ucznia akceptacja Regulaminu klasy sportowej.
- Jeśli liczba kandydatów przekracza liczbę miejsc w klasie sportowej, o przyjęciu ucznia decyduje miejsce na liście wyników próby testu sprawności fizycznej oraz opinia trenera.
- Od decyzji komisji rekrutacyjno – kwalifikacyjnej rodzice/prawni opiekunowie mogą składać odwołanie w ciągu 3 dni (od momentu podania wyników rekrutacji do publicznej wiadomości) do Dyrektora Szkoły.
- Ostateczną decyzję o zamknięciu listy i naboru uczniów podejmuje Dyrektor Szkoły, po konsultacji z Komisją.
- 4
Prawa ucznia klasy sportowej i jego rodziców
- Uczeń klasy sportowej ma wszystkie prawa ucznia Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego BBTS oraz ma prawo:
- korzystać z pomocy dyrekcji, nauczycieli i trenera/instruktora grupy sportowej w rozwiązywaniu problemów wynikających z konieczności pogodzenia nauki i sportu, a w szczególności do pomocy dydaktycznej w przezwyciężeniu trudności w nauce (zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze),
- do badań w przychodni lekarskiej (częstotliwość badań określają odrębne przepisy),
- do korzystania pod opieką trenera/instruktora grupy sportowej ze sprzętu sportowego oraz infrastruktury sportowo – rekreacyjnej szkoły,
- po zawodach sportowych ma prawo być nieprzygotowanym do lekcji w dniu następnym z zakresu materiału przerabianego w czasie swojej nieobecności, materiał realizowany w czasie nieobecności ucznia ma być przez niego nadrobiony w jak najszybszym terminie,
- absencja ucznia wynikająca z udziału w zawodach sportowych nie jest ujmowana w dokumentacji szkolnej, jako nieobecność, a odnotowywana jest jako „zwolniony”.
- Rodzice/prawni opiekunowie ucznia klasy sportowej mają prawo włączać się w organizację i wspierać materialnie przygotowanie zawodów i meczów.
- 5
Obowiązki ucznia klasy sportowej i jego rodziców
- Uczeń klasy sportowej wypełnia wszystkie obowiązki ucznia wynikające ze Statutu Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego BBTS i innych regulaminów obowiązujących uczniów tej szkoły, a ponadto ma obowiązek:
- systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowych i lekcjach wychowania fizycznego,
- uczestniczyć we wszystkich turniejach i zawodach, w których bierze udział szkoła,
- posiadać strój sportowy odpowiedni do miejsca zajęć,
- reprezentować godnie szkołę, we wszystkich imprezach i zawodach sportowych wynikających z programu szkoleniowego,
- poddawać się wyznaczonym badaniom lekarskim – dbać o ich aktualizację,
- dbać o reprezentacyjny sprzęt osobisty (dresy, koszulki, spodenki), sprzęt sportowy, przybory, przyrządy i urządzenia wykorzystywane w procesie szkolenia sportowego,
- przestrzegać poleceń trenera w czasie prowadzonych zajęć, nie stwarzać sytuacji zagrażających bezpieczeństwu osób wspólnie ćwiczących,
- przebywać w obiektach sportowych wyłącznie pod opieką trenera/instruktora i podporządkować się regulaminowi tych obiektów,
- przestrzegać zasad kulturalnego współżycia w czasie zajęć wychowania fizycznego i wyjazdów sportowych oraz stosować się do ogólnie przyjętych zasad stosowanych w czasie obozów i wycieczek,
- długotrwałą (powyżej 14 dni) niezdolność do ćwiczeń udokumentować zwolnieniem lekarskim, a w przypadku zwolnienia długookresowego (powyżej 30 dni) przedłożyć zwolnienie wydane przez lekarza specjalistę medycyny sportowej,
- z wyprzedzeniem przedłożyć trenerowi/instruktorowi informację o przewidywanej dłuższej nieobecności na zajęciach i imprezach sportowych.
- Uczniowie klasy sportowej za złe zachowanie lub niezadowalające wyniki w nauce mogą być zawieszeni przez Dyrektora Szkoły w rozgrywkach lub treningach do czasu poprawy (na wniosek wychowawcy klasy w porozumieniu z trenerem/instruktorem).
- Uczniowie, którzy nie podnoszą własnego poziomu sportowego i nie kwalifikują się do dalszego szkolenia, na wniosek trenera/instruktora w porozumieniu z wychowawcą klasy, za zgodą Rady Pedagogicznej, mogą zostać przeniesieni przez Dyrektora Szkoły do szkoły rejonowej, bądź innej wskazanej przez rodzica/opiekuna prawnego.
- Uczniowie klasy sportowej sprawiający szczególne trudności (kłopoty) wychowawcze negatywnie wpływające na pozostałych uczniów, na wniosek Zarządu, trenera/instruktora lub wychowawcy klasy, za zgodą Rady Pedagogicznej, mogą zostać przeniesieni przez Dyrektora Szkoły do szkoły rejonowej, bądź innej wskazanej przez rodzica/opiekuna prawnego, zgodnie z postanowieniami Statutu Szkoły.
- Stwierdzenie przypadku zachowania narażającego zdrowie lub życie własne lub innych powoduje skreślenie ucznia ze szkolenia sportowego w każdym czasie.
- Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie przez trenera/instruktora i wychowawcę, a ostateczną decyzję podejmuje dyrektor.
- Trener/instruktor systematycznie dokonuje analizy osiągnięć sportowych i zaangażowania uczniów w szkolenie sportowe, w tym zakresie współpracuje z wychowawcą szkolnym.
- Wobec ucznia, który nie stosuje się do regulaminu obozu sportowego lub imprezy sportowej, przewidziane są następujące konsekwencje:
- usunięcie z obozu sportowego lub imprezy sportowej przy jednoczesnym nałożeniu na rodziców/prawnych opiekunów ucznia obowiązku odebrania dziecka z miejsca jego pobytu na ich koszt w najkrótszym możliwym terminie oraz pełnego pokrycia kosztów uczestnictwa;
- całkowite pokrycie przez rodziców/opiekunów prawnych kosztów uczestnictwa w przypadku wycofania się z udziału w obozie lub zawodach w terminie innym niż podany w informacji.
- Wszyscy uczniowie klasy sportowej są zobowiązani do przestrzegania powyższego Regulaminu.
- Rodzice/prawni opiekunowie powinni umożliwić dziecku przeprowadzenie okresowych badań lekarskich.
- 6
Postanowienia końcowe
- Wobec ucznia, który nie stosuje się do powyższego Regulaminu podczas zajęć wychowania fizycznego, zajęć sportowych, meczu czy obozu sportowego oraz osiąga słabe wyniki w nauce przewidziane są kary zgodnie ze Statutem Szkoły i WSO, a ponadto może ponieść karę w postaci:
- pozbawienia prawa reprezentowania szkoły w zawodach sportowych,
- usunięcie z imprezy sportowej przy jednoczesnym nałożeniu na rodziców/prawnych opiekunów ucznia obowiązku odebrania dziecka z miejsca jego pobytu na ich koszt i w najkrótszym możliwym terminie oraz pełnego pokrycia kosztów udziału w imprezach.
- O nałożeniu wymienionych kar decyduje trener/instruktor w porozumieniu z wychowawcą klasy lub dyrektorem szkoły.
- W razie wycofania się z udziału w zawodach sportowych w terminie innym niż podany w Regulaminie, uczeń (jego rodzice/prawni opiekunowie) ponoszą całkowity koszt uczestnictwa.
- Zaplanowany wcześniej wyjazd na zawody może ulec przesunięciu lub odwołaniu tylko w przypadku zdarzeń niezależnych od organizatorów i uczniów po wyrażeniu zgody przez Dyrektora szkoły i uzgodnieniu tego faktu z rodzicami uczniów klasy sportowej.
- W przypadkach nieobjętych powyższym Regulaminem decyzję o postępowaniu w danej sprawie podejmuje Dyrektor Szkoły. Od decyzji Dyrektora nie ma odwołania.