O klubie

Bielsko Bialskie Towarzystwo SportowePODBESKIDZIE

Adres: 43-300 Bielsko-Biała ul. Olimpijska 14
Telefon:

  • Sekretariat- 668 168 033
  • Księgowość- 33 829 00 64

Kontakt e-mail: podbeskidzie@smsbbts.pl
Barwy: czerwono-biało-niebieskie

Zarząd Towarzystwa:

Prezes: Jarosław Rozmus
Wiceprezesi: Jerzy Wolas, Grzegorz Rogala
Sekretarz: Rafał Obracaj
Członek zarządu: Gabriela Wolas

Gdzie gramy mecze?
43-300 Bielsko-Biała, ul. Olimpijska 14
43-300 Bielsko-Biała, ul. Młyńska 52b (boisko BBOSiR)

Historia

Historia naszego stowarzyszenia sięga roku 1907

Wtedy to powstał Bielitzer Fussball Klub, przemianowany później na Bielitz-Bialaer Sport Verein (BBSV). Jednym z założycieli był dr Stonawski, który „zarażony” futbolem po powrocie z Wiednia postanowił założyć, wzorem Cracovii i Wisły, drużynę piłkarską. W pierwszych latach działalności klub opanowali Niemcy, decydując o jego kontaktach i aktywności. Mała garstka Polaków dążyła jednak do tego, aby klub stał się środowiskiem polskiego ducha narodowego. Trzeba bowiem nadmienić, że Bielsko zamieszkiwała duża liczba Niemców, w przeciwieństwie do sąsiedniego wówczas miasta Białej, gdzie „dominacja” Polaków nie podlegała dyskusji. Przeciwnikami bielszczan już w pierwszym okresie były takie drużyny jak Wisła, Cracovia, Diana Katowice czy Admira Wiedeń. W okresie międzywojennym zespół należał do najlepszych na Podbeskidziu, a nawet Śląsku, gdyż grał przez parę lat w I Lidze Śląskiej, a przez pewien czas jego trenerem był eks-reprezentant Polski Jan Kryszkiewicz.

Do 1935 roku utrzymywała się niemiecka nazwa klubu, mimo iż jego członkami byli przede wszystkim Polacy. W końcu senator Rudolf Wiesner i jego partyjni podwładni z „Jungdeutsche Partei” nic nie mogli poradzić przeciwko ambitnym poczynaniom polskiego środowiska. W wyborach klubowych zwyciężyli Polacy, a nazwę zmieniono na Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe. BBTS zaczął odnosić sukcesy bijąc ówczesnego Mistrza Polski – Ruch Chorzów 2:1, Cracovię 4:1 i AKS Chorzów 3:2.

W Bielsku gościły też wiedeńskie Vienna i Admira, które tylko zremisowały, nawet słynne „Czerwone Diabły” z Liege musiały uznać wyższość reprezentacji Bielska, opartej głównie na piłkarzach BBTS, przegrywając ostatecznie 1:2. Niestety, nadeszła wojna, która sparaliżowała polskie życie sportowe. W pierwszych szeregach obrońców kraju znaleźli się także sportowcy i działacze BBTS, z których część zginęła w kampani wrześniowej, inni co ofiarniejsi znaleźli się w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Okres po II wojnie światowej.

Po wojnie trzeba było odbudowywać wszystko od podstaw. Wiosną 1945r przystąpiono do reaktywowania Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Sportowego. Wybudowano na nowo boisko, stopniowo zaczęto budować i remontować pozostałe obiekty. Po wojnie drużyna walczyła najpierw w A klasie i składała się wyłącznie z miejscowych zawodników.

W międzyczasie do Bielska przyjechała drużyna z absolutnej czołówki europejskiej – słynny budapesztański Kispest z Budaim, Puskasem, Beresem, Bozsikiem i Grosicsem, który rozgromił wcześniej chorzowski AKS 6:1 i pokonał kadrę A 4:0 (reprezentację Polski – nieoficjalną).Musiał się jednak solidnie napracować, by wygrać z jedenastką BBTS, która dość nieoczekiwanie prowadziła już 2:0. Ostateczny wynik, 5:3 dla Węgrów, był mimo wszystko wielkim sukcesem A-klasowej drużyny, która stawiła słynnemu zespołowi niezwykle zacięty opór.

W krajowych rozgrywkach, po zdobyciu mistrzostwa Podokręgu BBTS walczy ze zmiennym szczęściem w lidze śląskiej. W 1958 roku, po wielu latach wysiłków, drużyna wreszcie zdobywa mistrzostwo ligi śląskiej i rozpoczyna walkę o awans do II ligi. Niestety, porażka w Tarnowie z miejscową Unią 0:1 grzebie szanse na awans.Na otarcie łez, w pojedynku o moralny tytuł mistrza Śląska między dwoma zwycięzcami grup, nasza drużyna okazuje się być lepsza od katowickiego Słowiana, wygrywając z nim 2:1. Skład drużyny, która walczyła o awans do II ligi: Koźlik, Budziński, Głowacz, Fajkis, Konior, Kozynacki, Hejosz, Kroczek, Matysik, Koenig, Straub, Stawowy. Od tego czasu klub raz po raz zdobywa mistrzostwo A klasy i raz po raz opuszcza ligę śląską.

Na przełomie lat 1964/65 upada sekcja piłkarska Leszczyńskiego Klubu Sportowego a część działaczy oraz zawodników przechodzi do BBTS, co stanowiło wzmocnienie drużyny. Latem 1968 roku dochodzi do połączenia BBTS-u z Włókniarzem Bielsko. Pierwsza drużyna występowała w klasie okręgowej (IV lidze), a druga w A klasie. Od roku 1973 występujemy już w III lidze, zaś w 1976r gramy już w nowo utworzonej lidze wojewódzkiej (po utworzeniu województwa bielskiego) – była to IV liga i gramy tam do 1983 roku, z roczną przerwą na występy w III lidze w sezonie 1979/80.

W sezonie 1982/83 BBTS zajął ostatnie miejsce w lidze wojewódzkiej i spadł na 2 lata do klasy A. Do ligi wojewódzkiej wrócił w roku 1985. Na przełomie lat 80 i 90, z powodu trudnej sytuacji finansowej BBTS-u Włókniarz zaczęto likwidować niektóre sekcje, a niektórym (w gronie których znaleźli się piłkarze) nadano autonomię, co oznaczało praktycznie uniezależnienie się od całego Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Sportowego „Wł&ókniarz”. Wspominając o historii BBTS-u należy też napisać o trzykrotnych występach w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu centralnym – w 1978r nasza drużyna dotarła do 1/16 finału, gdzie przegrała u siebie z I-ligową Pogonią Szczecin 1-2 dopiero po dogrywce, po mocno kontrowersyjnych decyzjach sędziego. Wcześniej BBTS wyeliminował takie kluby jak: Sandencja Nowy Sącz, ROW Rybnik i Górnik Wałbrzych. W 1987r w II rundzie ulegamy I-ligowej wówczas Jagielloni Białystok 0-2, a w 1989r, również w drugiej rundzie, Zagłębiu Sosnowiec 1-4.

W 1989r ligę wojewódzką zastępuje liga międzywojewódzka (makroregion Opole-Częstochowa-Bielsko-Biała), do której BBTS się „załapuje”. W roku 1992 futboliści awansowali do III ligi, grając w składzie: Nolka, Macher, Halama, Wawrzuta, Foltyn, Skoczylas, Kuś, Niemczyk, Dziędziel, Mikołajek, Foryś, Pruski, Czyżewski, Bieniek, Kania, Kisiała, Duleba. Zespół prowadził były zawodnik klubu Ryszard Harężlak. Niestety, już po roku wracamy do IV ligi, gdzie odgrywamy rolę typowego średniaka. Sezon 96/97 BBTS kończy na ostatnim miejscu. Konsekwencją tego było kolejne, ważne posunięcie – 11 lipca 1997r dokonano fuzji autonomicznej sekcji piłki nożnej z powstałym w 1995r Dzielnicowym Klubem Sportowym (DKS)
Komorowice.

Sezon 01/02 III Liga

Działacze klubu postanowili jeszcze raz podjąć walkę o drugą ligę. Po odejściu do Włókniarza Kietrz Wojciecha Boreckiego nowym trenerem został Albin Wira – dotychczasowy szkoleniowiec narodowej reprezentacji kobiet. Mimo iż drużyna nie osiągała złych wyników (3 zwycięstwa i 2 remisy) po meczu z Pogonią Oleśnica postanowiono, że na trenerskim fotelu znów zasiądzie Borecki, który właśnie stracił pracę w Kietrzu. Debiut nowego trenera wypadł okazale, od zwycięstwa 5:0, następnie przyszedł mały kryzys, ale potem znów wszystko wróciło na właściwe tory. Na półmetku BBTS był liderem III ligi grupy śląskiej, mając 2 punkty przewagi nad Pogonią Świebodzin. Tym razem nie popełniono błędów sprzed roku i nie sprzedano najlepszych piłkarzy. W meczu inauguracyjnym rundę wiosenną bielszczanie niespodziewanie przegrali z GKS-em Jastrzębie 0:2. Wtedy to w serca kibiców wtargnęła niepewność. Na szczęście był to tylko wypadek przy pracy, a nie oznaka większego kryzysu i po serii zwycięstw, na 4 kolejki przed końcem rozgywek, Bielsko, po 19 latach, powróciło do grona miast z futbolem na drugoligowym poziomie. Dla BBTS-u był to debiut na tak wysokim szczeblu rozgrywek.

Piast Gliwice i Pogoń Świebodzin traciły do zwycięzcy aż 15 punktów ! Zaraz po tym największym sukcesie w historii 95-letniego wówczas klubu dokonano rzeczy bezprecedensowej. Usunięto bowiem historyczny człon „BBTS” z nazwy klubu. Nowa nazwa to MC Podbeskidzie (MC – od nazw głównych sponsorów Marbetu i Ceramedu), która wg władz miasta miała lepiej promować region. W przerwie letniej BBTS, jeszcze pod starą nazwą, zagrał mecz towarzyski z aktualnym wtedy mistrzem Polski, warszawską Legią, i zdołał zremisować 0:0

Zmiana szyldu przez seniorów, nie była równoznaczna ze zmianą nazwy przez nasze stowarzyszenie. Młodzież „Podbeskidzia” została wierna nazwie BBTS . W 2003 roku nasze stowarzyszenie przyjęło nazwę BBTS „Podbeskidzie” – przejmując wszelkie prawa do nazwy BBTS.

Sezon 03/04 Spadek ze Śląskiej Ligi Juniorów

Po bardzo udanym poprzednim sezonie, gdzie juniorzy naszego klubu zdobyli 2 miejsce w Śląskiej Lidze Juniorów, trzeba było nam przełknąć gorycz porażki. Drużyna juniorów starszych, spadła z tej elitarnej klasy rozgrywkowej. Po tym sezonie doszło do odłączenia się naszego stowarzyszenia od SMS Bielsko-Biała (Szkoła Mistrzostwa Sportowego,będąca własnością Wojciecha Boreckiego – byłego szkoleniowca drugoligowego TS Podbeskidzie). Tworząc swoją szkołę mistrzostwa sportowego (SMS BBTS PODBESKIDZIE ), staliśmy się bardzo konkurencyjną alternatywą dla SMS Bielsko-Biała.

Sezony 04/05 , 05/06 Nieudana walka o powrót do Śląskiej Ligi Juniorów

W tych sezonach nasi juniorzy walczyli do końca o upragniony awans lecz zawsze brakowało kilka głupio straconych punktów. Najpierw uprzedził nas SMS Bielsko-Biała a w następnym sezonie lepszy okazał się BKS STAL Bielsko-Biała. Mimo iż, juniorom nie „szło” to nasze młodsze roczniki bezapelacyjnie wygrywały swoje rozgrywki, 3 krotnie sezon po sezonie swoje rozgrywki wygrywali nasi młodzicy młodsi ( roczniki : 1991, 1992, 1993, vicemistrzostwo rocznika 1994 ), młodzicy starsi (rocznik 1991). Rozgrywki w Ligach Żaków zdominowały nasze drużyny wygrywając Puchar Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (min. 1993 2 krotnie, 1994 – raz i wicemistrzostwo rocznika 1995 ).

Sezon 06/07 Upragniony awans

Drużyna juniorów starszych prowadzona przez Wiesława Jurczyka, w całym sezonie okazała się najlepszą drużyną Okręgowej Ligi Juniorów starszych. Na 4 kolejki przed końcem sezonu zapewniła sobie awans do Śląskiej Ligi Juniorów. W 24 meczach wygrali 19 , zremisowali 2 i tylko 3 przegrali. Po 3 latach walki , w końcu udało się awansować do tej klasy rozgrywkowej.

Sezon 07/08 Bardzo udany sezon.

Sezon 2007/2008 był niezwykle udany, juniorzy starsi naszego klubu, występujący w Śląskiej Lidze Juniorów starszych (trenerzy: Wiesław Jurczyk i Dariusz Gadzina), jako jedyna drużyna z naszego miasta utrzymała się w tej klasie rozgrywkowej (BKS Stal i SMS Bielsko-Biała spadły). W rozgrywkach Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, nasze drużyny zdobyły 4 tytuły mistrzowskie na 5 klas rozgrywkowych. Juniorzy starsi występujący w Okręgowej Lidze „A” Juniorów starszych zdobyli mistrzostwo tej klasy rozgrywkowej, następne mistrzostwo zdobyli juniorzy młodsi 1991, podopieczni Andrzeja Wyroby wywalczyli w sposób bezapelacyjny awans do Śląskiej Ligi Juniorów Młodszych. Na 5 kolejek przed końcem rozgrywek, już nikt nie mógł zabrać im, tego tytułu. Młodzicy młodsi rocznika 1995 (podopieczni Mateusza Gazdy) a także żaki rocznika 1996 (trener Waldemar Fluder) dołożyły swoje złote medale do tego niezwykle udanego sezonu dla naszego stowarzyszenia. Należy także dodać że, drużyna rocznika 1995, powtórzyła sukces rocznika 1993 sprzed 2 lat – zajmując 3 miejsce w Polsce w turnieju „Coca Cola Cup”

Ale ten sezon to nietylko rozgrywki, to także rozbudowa naszej bazy sportowej, to w tym sezonie rozpoczęliśmy budowę boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią. A także zaczęliśmy przygotowania do budowy siedziby naszego klubu. Należy też wspomnieć iż, powiększył się skład zarządu stowarzyszenia, które od tego sezonu jest w składzie: Jerzy Wolas – prezes stowarzyszenia,Jarosław Rozmus i Sławomir Putek – viceprezesi, Grzegorz Rogala – sekretarz oraz Grzegorz Łaciak i Rafał Obracaj – członkowie zarządu.

Także w tym sezonie zmienił wygląd nasz klubowy herb, aby podkreślić nasze „BBTS-owe korzenie”w herbie umieszczono rok powstania naszego klubu. W nowy sezon dumnie wkraczamy, ponieważ jesteśmy jedynym klubem w regionie, który posiada 2 drużyny w Śląskich Ligach.

Sezon 08/09 Wicemistrzostwo Śląska Młodzików TSP

W kolejny sezon wchodziliśmy jako jedyny klub z regionu, posiadający dwie drużyny w Śląskich Ligach, w ŚLJ nasi juniorzy starsi grali już trzeci sezon z rzędu. Pod wodzą Dariusza Gadziny i Andrzeja Wyroby nasi juniorzy utrzymali się w tej lidze, zajmując 12 pozycję. Niestety swojego planu niewykonali juniorzy młodsi, którzy zaledwie po roku gry w Śląskiej Lidze Juniorów Młodszych, opuścili szeregi tej klasy rozgrywkowej. Jednak bohaterami w tym sezonie byli młodzicy młodsi rocznika 1996, podopieczni Waldemara Fludra po zdobyciu Mistrzostwa Okręgu, udanie zaprezentowali się w Mistrzostwach Śląska. Właśnie w tych rozgrywkach zdobyli wicemistrzostwo Śląskiego OZPN. Po takim sukcesie przystępujemy do nowego sezonu z mocnym postanowieniem powrotu naszych juniorów młodszych do Śląskiej Ligi.

Sezon 09/10 …

Szkoły

Szkoła Mistrzostwa Sportowego BBTS PODBESKIDZIE funkcjonuje od 1 września 2003 roku.
Jest to placówka niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej.

W jej skład wchodzą:

Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego
Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego

Od września 2016 roku zajęcia klas 4-6 Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego BBTS odbywają się w budynku przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego 4C. Szkoła zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i trenerską.

Szkoła prowadzi nabór według zasad określonych odrębnie dla każdego typu szkoły. Uczniowie zamiejscowi mają możliwość zakwaterowania w Internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Samochodowych w Bielsku-Białej przy ul. Filarowej. Czesne w naszych szkołach wynosi 150 zł. (osoby płacące za internat są zwolnione z czesnego).

Główne zadania szkoły :

umożliwienie uczniom rozwoju talentów sportowych;
stworzenie uczniom optymalnych warunków, umożliwiających łączenie zajęć sportowych z realizacją innych zajęć dydaktycznych;
umożliwienie indywidualnego podejścia pedagogicznego i opiekuńczego do każdego ucznia poprzez organizację oddziałów klasowych maksymalnie 20 osobowych.

Szkolenie sportowe :
Szkoła organizuje szkolenie sportowe (piłka nożna) w oparciu o program szkolenia sportowego dla poszczególnych grup wiekowych. Obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć sportowych wynosi – 16 godzin.
Dodatkowo bierzemy udział w różnorodnych turniejach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Nasi zawodnicy mieli okazję występować na boiskach i halach w Danii, Francji, Słowacji, Włoszech, Węgrzech czy Czechach. Dwa razy w roku wyjeżdżamy na obozy sportowe- jeden zimowy i jeden letni, przygotowujący piłkarzy do nowego sezonu.

Wychowankowie